α i Ω
Unikalna instalacja w oknach Atelier WRO przy ul. Kuźniczej 29a w kształcie liter Alfa i Omega, którą można sterować dzięki specjalnie przygotowanej, autorskiej sieciowej aplikacji przy użyciu urządzeń mobilnych.
Aby zacząć zabawę z interaktywnymi neonami wystarczy posiadać przenośne urządzenie z dostępem do internetu. Następnie, wchodząc na stronę z autorskim interfejsem instalacji, możemy zacząć określać sekwencje świecenia neonowych liter. Z neonami komunikować się może jednocześnie spora ilość osób, wspólnie wpływających na kształt świetlnych kompozycji.
Wejdź na wrocenter.pl/neon/ i świeć neonem swoim telefonem!
Paweł Janicki (PL), ur. 1974, polski artysta niezależny. Reżyser interakcji i producent pracujący z estetyką mikrodźwięku i kompozycją algorytmiczną. Twórca interaktywnych, audiowizualnych systemów, instalacji i performansów, nieustannie rozwijający nowe narzędzia software’owe i interfejsy. Kurator.
Niełatwe do sklasyfikowania, składające się z improwizowanych dźwięków, programowania na żywo, protokołów komunikacyjnych i hackingu, jego prace prezentowane były na wielu prestiżowych festiwalach, wydarzeniach i miejscach poświęconych sztuce współczesnej, takich jak Ars Electronica, Transmediale, Centre Georges Pompidou a także podczas międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO we Wrocławiu. Otrzymał wiele prestiżowych nagród. Jego muzyczny performans sieciowy, Ping Melody, w 2004 roku został nagrodzony nagrodą netarts.org przez Tokijski Uniwersytet Haramachida i był nominowany do Viper Festival w Bazylei. W ramach europejskiego projektu Moving Stories zrealizował interaktywną instalację Oceanus i serię sieciowych performansów EU_tracer w ramach polskiej prezydencji w radzie unii europejskiej. Te i inne projekty Pawła Janickiego zostały wymienione w grupie najistotniejszych dla rozwoju gatunku wydarzeń przez Society of Algorithm.
Współpracował z wieloma artystami, jak i przemysłem IT oraz instytucjami edukacyjnymi, włączając w to kierunki medialne wiodących polskich szkół artystycznych, takich jak katedra Intermediów Poznańskiej ASP.
Obecnie kieruje WRO Lab’em / działem innowacji w Centrum Sztuki WRO. Jego działania skupiają się głównie na aplikacjach sieciowych i systemach dźwiękowych i sensorycznych. Jest współautorem Interaktywnego Placu Zabaw, nagrodzonego przez „Gazetę Wyborczą” nagrodą wARTo. Jest również współzałożycielem i wieloletnim członkiem znanego kolektywu, Gameboyzz Orchestra Project, explorującego estetykę lo-fi.
Zbigniew Kupisz (PL), ur. 1956, współzałożyciel i główny producent WRO (od 1989), autor aranżacji wystaw Centrum Sztuki WRO. Absolwent politologii UWr (spec. administracja publiczna). Producent wystaw w Polsce i za granicą. Realizował projekty m.in. w ramach Roku Polskiego w Austrii (2002), Niemczech (2005/2006) i Wlk. Brytanii (2010) oraz w ramach współpracy regionalnej Dolny Śląsk-Alzacja (2004-2009). Ekspert w dziedzinie managementu kulturalnego i sektora NGO.