Mediatorzy komentują – Marek Deka, Nic dodać
Nic dodać. Na tym polega sens tej pracy, która została rozplanowana, skomponowana i wykonana w perfekcyjny sposób. Na wystawie Biennale WRO prezentuje się wyjątkowo, w swoisty, osobny sposób.
By funkcjonować potrzebuje prądu, uruchamiając się co jakiś czas. Intensywnie działa poprzez kolor, fakturę korozji, dobór proporcji elementów składowych. Ten zwarty obiekt został wykonany na planie mieszkania autora. Elementy odwzorowujące każde pomieszczenie, w fazie gdy obiekt się porusza, znajdują się na różnych wysokościach. Może to być metafora „dziania się”, naszego życia w domach.
Jednak wcale nie musimy wiedzieć, że chodzi o plan mieszkania, aby tę pracę czytać. Obiekt pulsuje jakimś ponadczasowym, pierwotnym rytmem, bazuje na podziałach płaszczyzn, bloków, dźwiękach przesuwających się metalowych brył. Oddziałuje więc w prosty sposób na zmysły widza, trochę jak grzechotka na niemowlę. Obiekt sensualny, trochę postapokaliptyczny.
– Jagoda Kozon
_ _ _
W dwóch ostatnich tygodniach trwania wystaw WRO 2015 publikujemy komentarze na temat wybranych prac prezentowanych w Bibliotece Uniwersyteckiej. Komentujący są studentami Mediacji Sztuki wrocławskiej ASP.