Ryszard W. Kluszczyński. art@science vis-à-vis citizen science: produkcja wiedzy w Wiki świecie
Abstrakt
Citizen science, zjawisko określane też mianem crowd science czy też networked science, to przybierające różne kształty badania naukowe prowadzone przez nieprofesjonalistów. Wszystkie one są uznawane za formę uprawiania nauki charakterystyczną dla współczesnej kultury partycypacyjnej, formę wyłaniającą się również w rezultacie rozwoju i upowszechnienia nowych technologii medialnych. Sytuując art@science na tle fenomenu citizen science chcę wydobyć i scharakteryzować zarówno te właściwości, które zbliżają sztukę dialogującą z nauką do społecznej nauki partycypacyjnej, jak też i specyficzne cechy artystycznych interakcji z nauką.
Ryszard W. Kluszczyński (PL), profesor dr hab. nauk humanistycznych. Na Uniwersytecie Łódzkim kieruje Katedrą Mediów i Kultury Audiowizualnej. Profesor w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się problematyką sztuki nowych mediów, awangardowym filmem i sztuką wideo, teorią sztuki i jej najnowszymi tendencjami, jak również zagadnieniami cyberkultury oraz społeczeństwa informacyjnego i sieciowego. W latach 1990-2001 kurator filmu, wideo i sztuk multimedialnych w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, autor wielu międzynarodowych wystaw i projektów artystycznych. W roku 2010 kurator Międzynarodowego Biennale Sztuki Współczesnej „Mediations” w Poznaniu. Od 2011 roku dyrektor artystyczny międzynarodowego projektu Art & Science Meeting w Centrum Sztuki Współczesnej – Łaźnia, Gdańsk oraz kurator przedstawionych w ramach projektu wystaw Kena Feingolda, Moniki Fleischmann i Wolfganga Straussa, Christy Sommerer i Laurenta Mignonneau, Stelarca, Tissue Culture & Art Project, Victorii Vesny i Jamesa Gimzewskiego, Billa Vorna.
Po polsku opublikował m.in. książki: Sztuka interaktywna. Od dzieła-instrumentu do interaktywnego spektaklu, Warszawa 2010; Społeczeństwo informacyjne. Cyberkultura. Sztuka multimediów, Kraków 2001 (wydanie 2: 2002); Film – wideo – multimedia. Sztuka ruchomego obrazu w erze elektronicznej, Warszawa 1999 (wydanie 2: Kraków 2002); Obrazy na wolności. Studia z historii sztuk medialnych w Polsce, Warszawa 1998; Awangarda. Rozważania teoretyczne, Łódź 1997; Film – sztuka Wielkiej Awangardy, Łódź-Warszawa 1990. Jest także redaktorem m.in. W stronę trzeciej kultury. Koegzystencja sztuki, nauki I technologii (Gdańsk 2011), Crude Life. The Tissue Culture & Art Project: Oron Catts + Ionat Zurr (Gdańsk 2012), Wonderful Life: Laurent Mignonneau + Christa Sommerer (Gdańsk 2014), Sztuka i kultura robotów. Bill Vorn i jego histeryczne maszyny (Gdańsk, 2014), Mięso, metal i kod / rozchwiane chimery: Stelarc (Gdańsk 2014), Ken Feingold: Figury mowy (Gdańsk 2014).